A nők 25, a férfiak 5 százaléka szenved gyakori fejfájástól, ami egy összetett jelenség, és aminek az okát nem ismerjük. Fajtái a több napon át tartó, hallucinálással és elviselhetetlen fájdalommal járó migréntől a gyógyszerrel viszonylag könnyen kordába szorítható fejfájásig terjednek. Akármilyen jellegű azonban a fejfájás, az életminőséget jelentősen rontja.
Mi az oka? Legtöbbször nem lehet tudni. Nőknél hormonális eredete is lehet: a pubertás idején erősödnek, a terhesség alatt csökkennek, a menstruáció alatt és a változó kor idején ismét gyakoribbak, a menopauza után ritkulnak a rohamok. Kockázati tényező a túlsúly, a horkolás, a sokáig tartó kék fény (számítógép, telefon képernyője), az idegesség, a stressz stb. Legjobban a fogamzásgátló tablettát szedő, dohányzó nők érintettek. A legújabb kutatások szerint annak a molekulának a hibás működése okozza a fejfájást, amelyik szabályozza a neuronok kalciumellátását.
Elkészítése
Egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzon le, 15 perc után szűrje le. Ne használjon fémszűrőt.
Fogyasztása
Súlyosabb esetben napi egy, enyhébb eseteknél heti 2-3 csésze tea folyamatos fogyasztását ajánljuk legalább fél évig. Napi 1 csészével korlátlan ideig iható. Az elkészített tea nem alkalmas migrénes-fejfájásos rohamok azonnali csillapítására.
Ellenjavallat
Terhesség, szoptatás alatt, erős vérhígító szedése mellett, valamint gyermekeknek 12 éves kor alatt nem ajánlott. Bármilyen műtét előtt 2 héttel fokozatosan csökkenteni kell a fogyasztását.
Az őszi margitvirágot a népgyógyászat réges-régen használja erre a problémára. Rendszeres fogyasztása segíthet a migrénes fejfájás megelőzésében (Forrás: EFSA monográfia)
A mezei kakukkfű görcsoldó, fejfájást enyhítő hatását Linné, a svéd orvos-botanikus fedezte fel, akinek a növények rendszertani besorolását köszönhetjük. A mezei kakukkfű könnyíti a légzést, tisztítja a légutakat, (Forrás: EFSA monográfia) valamint gyulladáscsökkentő, antioxidáns hatása is ismert (Forrás: ESCOP monográfia)
A borsmenta mentol illóolaja belélegezve használható fejfájásra. Teájának görcsoldó, fájdalomcsillapító hatása ismert. (Forrás: ESCOP monográfia)
A nyírfalevél serkenti a veseműködést, vízhajtó és vértisztító hatású.
Az orvosi veronika vérnyomáscsökkentő, agyértágító, vizelethajtó (Bernáth Jenő: Gyógy- és aromanövények)
A réti palástfű antibakteriális, vérzéscsillapító, sebgyógyító, antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásáról is ismert. (Forrás: ESCOP monográfia)
Őszi margitvirág virágos hajtás (40%), mezei kakukkfű hajtás, borsmentalevél, nyírfalevél, réti palástfű levél, orvosi veronika hajtás
Egy csapott evőkanál (3 g) teafüvet 2,5 dl vízzel forrázzon le, 15 perc után szűrje le. Ne használjon fémszűrőt.
Étkezés előtt fogyassza, lehetőleg ízesítés nélkül.
Napi egy csészével korlátlan ideig iható. Műtét előtt 2 héttel fokozatosan csökkenteni kell a fogyasztását.
Felbontás után gyermekektől elzárva, száraz, hűvös helyen, visszazárva tárolandó.
Pharmaherb Kft. 3557 Bükkszentkereszt, Somosbérc utca 1.