Az igazi édesgyökér (Glycyrrhiza glabra) növényt édesfának és cukorkórónak is nevezik, a hüvelyesek rendjébe tartozó gyógynövény, kivonata vagy porított gyökere táplálékkiegészítők alapanyaga. Gyógyhatása: megfázásos tüneteket enyhítő, emésztést és immunitást, életerőt serkentő. Édes, az ánizsra emlékeztető ízű és illatú.

Gyógyhatása:

Az édesgyökér gyógyhatásait főként az édes ízt is adó glicirrizin-tartalmának köszönheti. Hatékonyan enyhíti a légúti megbetegedéseket, a torokgyulladást, köhögést, megfázást, szénanáthát és az asztmatikus panaszokat. Segít emésztőrendszeri panaszok (gyulladások, gyomorfekély, hasfájás, fejfájás és diszpepszia), gyomorsavtúltengés esetén. Enyhíti a májbetegségek, az ételmérgezés, a lupus és az ízületi gyulladások tüneteit. Erős antioxidáns- és antiallergén hatású, jó hatással van a vírusos- és bakteriális fertőzésekre.
Akadályozza a kortizol lebomlását, így az egyik legjobb antidepresszáns.
Növeli az interferonszintet, így javítja az immunrendszer működését.
Enyhe hashajtó, segíti a méregtelenítést, megtisztítja a vért és a vastagbelet a toxinoktól.

A tea elkészítése:
Egy edényben felmelegítünk 3 dl liter vizet, beleteszünk 1-1,5 darab/ 1 teáskanál édesgyökeret. Lassú tűzön, rövid ideig főzzük. Kivesszük/leszűrjük a főzetet, melegen vagy hidegen is fogyasztható.

Drogja gyöktörzse, gyökerei és tarackja. A növény gyöktörzsét használják gyógyászati célokra, amelynek gyűjtési ideje: október-április.

A gyökér triterpén szaponinokat (glicirrhizint), flavonoidokat, szteroidvegyületeket, kumarint tartalmaz. Az édesgyökér édes íze a glicirrhizintől származik, az élelmiszer- és gyógyszeripar ízjavítóként hasznosítja.

Az édesgyökér a medvecukor vagy bocskorszíj néven ismert édesség ízesítőanyaga. Felhasználják még a barna sör színezésére, különböző likőrök ízesítésére, illetve a dohány túlzott kiszáradásának megakadályozására, valamint vizes kivonatait italok készítésénél állományjavítóként is felhasználják.

Forgalmazó: MDR 2000 Kft.