A szoptató nők tejelválasztását támogató hatása

Az orvosi kecskeruta tejelválasztást fokozó hatásának háttere jelenleg még nincs feltárva. A nép- és állatgyógyászati tapasztalatok azonban alátámasztják ez irányú hatását (Bazzano, González-Andrés). Egyes kutatások szerint a kecskerutában megtalálható szaponinok és kumesztánok a prolaktin szintézisének serkentésével segítik elő az anyatejtermelést. Kecskerutát, vitaminokat és magnéziumot is tartalmazó speciális kombinációs készítményt fogyasztó szoptató anyák körében végzett felmérés azt mutatja, hogy a megkérdezettek 77%-a saját bevallása szerint pozitív változást tapasztalt az anyatej termelésében. A fogyasztás időtartama átlagosan legalább 2 hétig tartott (Salatino).

 


Kecskeruta a népgyógyászatban

  • A kecskerutát a népgyógyászatban régóta és széles körűen alkalmazzák. A tejfokozáson kívül cukorbetegség kezelésére, fogyókúráknál, a mellékvese és a hasnyálmirigy serkentésére, vértisztításra, emésztésjavításra, a vastagbél rendellenes mikroflórájának javítására, a nyirokáramlás fokozására, általános erősítőként, vizelethajtóként és májvédő gyógynövényként alkalmazzák.
  • A népgyógyászati tapasztalatokat a következő esetekben támasztják alá tudományos vizsgálatok:
    • Cukorbetegség. A 2-es típusú cukorbetegségeknek ma a metformin hatóanyag-tartalmú gyógyszerek jelentik az elsődleges választást a kezelésben. A metformint (dimetilbiguanid) az 1940-es években fejlesztették ki, miután megfigyelték, hogy az orvosi kecskerutában lévő galegin nevű anyag hatásosan csökkenti a vércukorszintet. A kutatók olyan szintetikusan előállítható molekulát kerestek, amely hatékonyan képes helyettesíteni a kecskerutát, amelyet már bizonyítottan a 17. században is 2-es típusú diabétesz kezelésére alkalmaztak. Az 1940-es években a kecskeruta hatóanyagaihoz hasonló szerkezetű molekulák közül ma csak a metformint használják a világban, mivel alkalmazása kevés mellékhatással jár.. Előnye más cukorbetegség gyógyszerekkel szemben, hogy nem befolyásolja az inzulin kiválasztását, hanem közvetlenül csökkenti a máj glükózleadását. Minél magasabb a vércukorszintje valakinek, annál erősebb a szer hatása. További előnyös hatása, hogy javítja a szív- és érrendszer állapotát, a metabolkus szindróma betegségeit (magas vérnyomás és koleszterinszint). Egyes vizsgálatok szerint az öregedést is lassítja (Bailey).
    • Testsúlycsökkentő hatása: A kecskeruta és egyik fő hatóanyaga, a galegin csökkentette a kísérletben részt vevők testsúlyát (Atanosov). Más kísérletekben megfigyelték a kecskeruta étvágycsökkentő hatását is, amely csökkent energiabevitelen keresztül szintén hozzájárul a testsúly csökkentéséhez (Palit). A kecskerutával kezelt egereknél csökkent testzsír mennyisége, a kutatók szerint azért, mert a galegin stimulálta a cukorfelvételt a vérből, akadályozta a zsírsejtek növekedését és csökkentette a zsírsavszintézisért felelős gének működését (Mooney).

Orvosi kecskeruta


Figyelmeztetések, ellenjavallatok

  • Fogyasztása nem helyettesíti a változatos, kiegyensúlyozott étrendet és az egészséges életmódot!
  • Csökkentheti a vércukorszintet, fokozhatja a vércukorszint-csökkentő gyógyszerek és gyógynövények hatását!
  • Fogyasztása nem ajánlott 18 éven aluli gyermekeknek és várandós anyáknak.
  • Folyamatos fogyasztása legfeljebb négy hétig ajánlott.
  • A napi ajánlott fogyasztási mennyiséget ne lépje túl!
  • Kisgyermekek elől elzárva tartandó!
    ADAGOLÁS ► Naponta 2x1-2 kapszula.
    FOGYASZTÁS Kapszulaként fogyasztva ► Bő folyadékkal lenyelve.
    Teaként fogyasztva ► A kapszulák tartalmát szórja egy pohárba, majd öntse fel 2 dl forró, de legalább 50-60 °C-os, csapmeleg vízzel. Elkeverés után azonnal fogyasztható.
    Folyadékban elkeverve ► A kapszulák tartalma elkeverhető akár hideg vízben is, vagy bármilyen más folyadékban (pl. méz, üdítő, turmix, shake, joghurt, olaj stb.)
    ÖSSZETEVŐK ► Kapszulánként 400 mg orvosi kecskeruta herba (Galegae herba) , kapszulahéj:zselatin.