Miért hoztuk létre a GAL K1-vitamint?
A K1-vitaminunkkal az volt a célunk, hogy bárki hatékonyan és rendkívül gazdaságos módon tudja biztosítani a K-vitamin szükségletét. Vezető fejlesztőnk, Szabó Gál Bence szakirodalmi áttekintéséből kiderült, hogy a K1-vitamin fogyasztása nem csak a K1-vitamin ellátásunkat biztosítja, hanem a K2-vitaminnak a számunkra hasznos MK-4 formáját is.
Habár egy rendkívül egyszerű termékről van szó, mégis szükségesnek éreztük a megalkotását, mert korábban nem volt hasonló készítmény a piacon. A termék nagy dózisú K1-vitamint tartalmaz, extra szűz olívaolajban oldva, némi természetes E-vitamin-komplexszel stabilizálva.
Kiknek ajánljuk a GAL K1-vitamin termékünket?
A K-vitaminnak rengeteg létfontosságú szerepe van a szervezetünk működésében, így a GAL K1-vitamint mindenkinek ajánljuk, aki egyéb forrásokból nem jut elegendő K1-vitaminhoz.
A K-vitamin egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy képes aktiválni olyan fehérjéket, amelyek azért felelősek, hogy a kalcium oda épüljön be, ahová szükséges (tehát a csontokba és a fogakba), ne pedig oda, ahol árt (ilyenek a lágyszövetek, a vesék és az erek).
Több tanulmány is igazolta, hogy megfelelő dózisban pótolva nem csak a K2-vitaminok, hanem a K1-vitamin is rendkívül hatékonyan aktiválja ezeket a fehérjéket, így egyedüliként képes biztosítani a K-vitamin összes egészségügyi hatását, nem csak a véralvadásét, mint ahogyan azt sokan a mai napig tévesen állítják.
A K-vitamin legfontosabb hatásai röviden:
- Biztosítja a megfelelő véralvadást.
- Erősíti a csontokat és a fogakat, a csontok rugalmasságának javításával pedig segít megelőzni a csonttöréseket.
- Csökkenti a szív- és érrendszeri problémák kockázatát, segít megelőzni a meszesedést.
- Növeli a K3-vitamin-szintet, ami a jelenlegi vizsgálatok alapján rákellenes tulajdonságokkal bír.
Miért előnyösebb a K1-vitamint pótolni a K2 helyett?
Megfelelő K1-vitamin bevitel esetén a szervezetünk K1-vitaminból pont annyi K2-vitamint állít elő, amennyire szüksége van, megtartva a szövetek ideális K1/K2-vitamin arányát. A túlzott K2-vitamin fogyasztás azonban felboríthatja ezt a természetes egyensúlyt. Azokban a tudományos kutatásokban, amelyek során a K1-vitamin pótlását vizsgálták, hatékonyabbnak bizonyult a csontozatot érintő és a szív- és érrendszeri problémák megelőzésében, mint önmagukban a K2-vitaminok.
Miért alacsony sokak K1-vitamin bevitele?
A K1-vitamin főleg zöld leveles zöldségekben található, amelyek közel 500 mcg mennyiséget tartalmaznak 100 grammonként. A hüvelyesek és a gyümölcsök, a máj, valamint a magvak szintén tartalmaznak K1-et, bár ennél jóval kevesebbet.
Az evolúció során K-vitamin bevitelünket főleg K1-vitaminban gazdag zöldségekből és tengeri ételekből fedeztük, amelyekből átlagosan egyre kevesebbet fogyasztunk. Amennyiben megfelelő lenne az emberek K1-vitamin ellátottsága, a pótlását nem találták volna olyan hatékonynak a vizsgálatok során. Mivel szinte kivétel nélkül pozitív változásokat eredményezett, kijelenthető, hogy az emberek többsége különböző mértékű K1-vitamin hiányban szenved.
Mennyi K1-vitamint érdemes pótolni?
K-vitaminból hivatalosan 100 mikrogrammnyi mennyiséget ajánlanak, azonban ez csak a véralvadási faktorok aktiválásához elegendő, míg ennek legalább az ötszöröse, 500 mikrogramm szükséges a csontozatra és a szív- és érrendszerre gyakorolt pozitív hatások eléréséhez. Legalább ennyit érdemes pótolnia mindenkinek, különösen, ha az étrendje nem gazdag K1-vitaminban. Pár vizsgálatban ennél jóval magasabb, napi 2-5 mg-os dózisokat is alkalmaztak már éveken keresztül, ami több problémával kapcsolatban is kiváló eredményeket produkált, mellékhatások nélkül.
Őseink K2-vitamin bevitele elenyésző volt
Ezer évvel ezelőtt még nem létezett olyan élelmiszer, ami K2-vitamint tartalmazott volna, de pár évtizeddel ezelőtt is csak elvétve találkozhattunk ilyennel. Ezzel ellentétben a K1-vitamin forrásai mindig is jelen voltak, és őseink — ahogyan a mai természeti népek — nagy mennyiségben jutottak hozzá, főleg algákból, zöldségekből és magvakból.
Annak ellenére, hogy nem fogyasztottak közvetlenül K2-vitamint, mégis tökéletes volt az ellátottságuk, hiszen a K1-vitamin remekül alakul át K3-má, majd K2-MK4-gyé. Különösen, ha a D3-vitamin-szintjük az A-vitaminnal, a magnéziummal és a B6-vitaminnal együtt szintén megfelelő volt.
Fontos a megfelelő K1/K2 arány
A K1-vitamin tehát át tud alakulni K2-vé, fordítva azonban ez nem történik meg. Emiatt, ha egyoldalúan csak K2-vitaminhoz jutunk nagyobb mennyiségben, az idővel kiszorítja a K1-et, ami felborítja a szöveteinkben a természetes és ideális K-vitamin arányt. Mivel a különböző szerveinknek rájuk jellemző K-vitamin arányuk van (pl. a szív a K1-et, míg az agy a K2-t preferálja), fontos, hogy K1-et fogyasszunk, ami önmagában biztosítja minden szövetben az ideális arányt és mennyiséget.
Számos vizsgálattal igazolták, hogy a K1-vitamin azonos mértékben vagy jobban növelte minden szövet K2-vitamin-szintjét, mint a K2-vitamin maga. Mindezt úgy, hogy csak a K1-vitamin volt képes megtartani a megfelelő szöveti arányt.